Skip to content

Usluge

Usluge koje pruža stručni tim SC „Tračak nade“ Foča

Individualni tretman

– Individualnim tretmanom obuhvaćeni su korisnici različitog kalendarskog uzrasta kao i članovi njihovih porodica. Vrijeme trajanja individualnog tretmana kreće se najčešće od 45 do 60 minuta.

Defektološki individualni tretman;

Defektološki individualni tretman podrazumijeva direktan rad sa korisnicima različitog kalendarskoj uzrasta i tipa ometenosti. Broj tretmana po jednom korisniku zavisi od individualnih sposobnosti i potreba istih. Stoga, korisnici mlađeg uzrasta su češće uključeni u tretman obzirom da se nalaze u periodu optimalnom za razvoj određenih sposobnosti i vještina. Kroz defektološki tretman terapeut stimuliše razvoj motoričkih, kognitivnih i snzornih sposobnosti i vještina, primjenom različitih metoda i tehnika rada ( reedukativni metod, montesori metod, metod podučavanja i drugi). Individualni rad takođe obuhvata i rad sa roditeljima i drugim članovima porodice korisnika pri čemu se pružaju savijeti te jasne instrukcije za rad sa djetetom.

Individualni logopedski tretman;

Individualni logopedski tretman traje 45 minuta. U tretman su uključena djeca i odrasli sa patologijom govora i jezika. Logopedski tretman se sastoji od niza vježbi usmjerenih na habilitaciju i rehabilitaciju govora i jezika, očuvanje postojećih vještina, tretman specifičnih teškoća u učenju (disleksija, disgrafija, diskalkulija). U tretman mogu biti uključeni i roditelji, koji dobijaju adekvatne instrukcije za rad sa djetetom.

Radionice

Radionice su specifične grupne aktivnosti tokom kojih se učesnici ciljno okupljaju radi uvježbavanja određenih sposobnosti ili vještina ili sticanja novih. Tokom radionice učesnici aktivno učestvuju u postizanju zajedničkog cilja. Radioničarski rad u Centru odvija se svakodnevno po unaprijed određenom planu o izboru tipa radionice. Kako bi se podstakli različiti aspekti razvoja radionice mogu biti kulinarska, kreativna, sportsko-rekreativna, edukativna, muzička i druge. 

Zbog nepovoljne epidemiološke situacije defektolog i logoped su bili prinuđeni da realizuju tretmane i putem alternativnih sredstava komunikacije, koji podrazumijevaju konkretan rad s djecom i savjetodavno instruktivni razgovore sa roditeljima ( dati su savjeti i instrukcije za rad kod kuće sa djecom ).

Rad psihologa

Rad psihologa u Udruženju OSI(Osoba s invaliditetom) bazira se na pružanju psihosocijalne podrške korisnicima udruženja . Isti se realizuje kroz individualne i grupne tretmane osobama sa invaliditetom, kao i njihovim porodicama. Primarna uloga psihologa u Udruženju je pružanje psihološke podrške roditeljima odnosno porodici osoba sa invaliditetom.Roditeljima OSI( osoba sa invalid.) se pruža psihološko savjetovanje sa ciljem unapredjivanja kvaliteta njihovog života. Obzirom da su izloženi većim izvorima stresa i da su pod većim pritiskom obaveza od porodica djece tipične populacije, pružena im je psihološka pomoć u vidu ukazivanja na tehnike i metode za redukciju nagomilanog stresa. Obzirom da imaju mnogo manje vremana za sebe, Udruženje im pruža mogućnost kratkog boravka za njihovu djecu. Kroz tu uslugu olakšavamo im obavljanje svakodnevnih obaveza i bolju organizaciju vremena.

Kroz učešće u psohološko- kreativnim radionicama, pored relaksacije stiču nove praktične vještine. Zastupljene su i edukativno-suportivne radionice za porodice OSI, koje se realizuju u manjim grupama.

Sa osobama sa poteškoćama u razvoju tj. našim korisnicima, kroz indiv.i grup.tretmane ali i neformalno druženje kontinuirano se radi na mentalnoj gimnastici, učenju praktičnih životnih vještina, socijalnih i komunikacijskih vještina, razumjevanju emocija, prevladavanju strahova, razvijanju kreativnosti, usvajanju tehnika učenja, te razvijanju sampoštovanja i samopouzdanja. Psiholog u okviru svojih aktivnosti vrši procjenu ličnosti metodom opservacije, ako se ukaže potreba za istom.

Obzirom da imamo korisnike koji žive u ruralnim  područjima, te su uskraćeni prevozom i samim tim i korištenjem usluga direktno u prostorijama udruženja, nametnula se potreba i za radom na terenu. Kroz kućne posjete stičemo bolji uvid u urgentne potrebe korisnika i eventualne krizne situacije.

Rad u grupi

Rad u grupi podrazumijeva rad u paru ili rad u grupi koji čini 3 ili više korisnika, uglavnom ujednačenih prema uzrastu, sposobnostima i/ili interesovanjima te podijeljenih u dvije ili više grupa. Tokom grupnog rada korisnici izvode aktivnosti čiji su dijelovi obimom i zahtjevima prilagođeni individualnim sposobnostima svakog pojedinca, ali sa jasnim zajedničkim ciljem. U toku jednog radnog dana rad u grupi može da bude organizovan jedanput ili više puta što zavisi i od drugih planiranih aktivnosti. Rad u grupi osmišljava, izvodi, kontroliše i usmjerava tok aktivnosti jedan, dva ili više terapeuta u zavisnosti od broja učesnika i težine zahtjeva, te potrebe za podrškom nekim ili svim učesnicima.

Usluge medicinskog tehničara

Glavni zadatak medicinskog tehničara u Udruženju jeste da brine o zdravlju korisnika tokom njihovog boravka u udruženju, redovno daje terapiju propisanu od strane specijalista, redovno mjeri vitalne funkcije korisnika, odlazi u kućne posjete.

U sklopu svog redovnog posla medicinski tehničar je tokom prethodnog perioda  sprovodio sledeće aktivnosti:

 1 .Svakodnevna dezinfekcija prostorija i radnih površina, kao i medicinskih instrumenata koji se koriste.

  1. Trijaža korisnika, njihovih roditelja, zaposlenih, kao i drugih lica koja ulaze u prostorije Udruženja.

Zbog  epidemiološke situacije u kojoj se nalazimo od prošle godine, nametnula se potreba za ovom uslugom. Kako bi preventivno djelovali i izbjegli pojavu i širenje Korona virusa u Udruženju, svaki naš korisnik i njihovi roditelji, kao i sami radnici prolaze trijažu koja obuhvata: mjerenje tjelesne temperature, dezinfekcija i popunjavanje Anketnih upitnika vezanih za Covid-19.

  1. Lična higijena koja podrazmijeva prezuvanje korisnika poslije trijaže, a prije ulaska u dnevni boravak i kabinete, zatim pranje ruku i sprovodjenje do kabineta predvidjenih za individualne tretmane. Ukoliko se ukaže potreba korisnika koji koriste pelene, vrši se njihovo mijenjanje.
  2. Toalet trening podrazumijeva pratnju korisnika do toaleta, kao i pomoć prilikom svlačenja i oblačenja kod djece koja to ne mogu samostalno.
  3. Praćenje vitalnih funkcija koje obuhvata mjerenje krvnog pritiska, temperature kao i mjerenje glukoze kod korisnika sa dijabetesom.
  4. Davanje terapije koja je propisana od strane doktora.
  5. Kućne posjete koje se obavljaju na mjesečnom nivou zajedno sa ostalim članovima stručnog tima.
  6. Hranjenje i unos tečnosti kod korisnika koji to ne mogu samostalno. Medicinski tehničar takodje učestvuje u planiranju obroka u saradnji sa poslužiteljem hrane, kao i izradi jelovnika za korisnike.
  7. Kontaktiranje porodica putem telefona- U ovoj kao i protekloj godini ukazala se potreba za komunikacijom putem telefona, kao i drugim alternativnim sredstvima komunikacije. Ovim putem medicinski tehničar ima uvid u zdravstveno stanje korisnika kao i njihovih porodica. Takodje, ukoliko se ukaže potreba naših korisnika za pregledom od strane doktora, medicinski tehničar vrši zakazivanje kod odredjenog specijaliste ili doktora porodične medicine.
  8. Nabavljanje lijekova i sredstava za dezinfekciju vrši medicinski tehničar jednom mjesečno, a po potrebi i češće.

Sve ove aktivnosti koje se sprovode na mjesečnom nivou se evidentiraju u šihtaricu medicinskog tehničara, na osnovu koje se pravi mjesečni izvještaj rada.

„Webstranica je objavljena uz podršku američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Sadržaj webstranice isključiva je odgovornost UG „Tračak nade“ Foča i nužno ne odražava stavove USAID-a niti Vlade Sjedinjenih Američkih Država“.

Skip to content